Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży „Korczak” ZSI1 Katowice Herb Polski POL Katowice COA
  • Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

  • III Bieg Rodzinny

  • IV Środowiskowe Spotkania Edukacyjne

  • Wizyta gości z Erasmus+

  • Nauczyciele na scenie

  • Zespół Szkół Integracyjnych nr 1 im. R. Oszka

  • Patroni Szkoły: Maria Dąbrowska i Robert Oszek

 

"EuroWeek"

Opiekun projektu: mgr Barbara Żmija

EUROWEEK 2017

Nasza tegoroczna przygoda z ,,Euroweekiem” zaczęła się 28 marca. Zwarta i gotowa grupa uczniów ruszyła w drogę do Międzygórza - pięknej, malowniczej miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej. Po rozpakowaniu bagaży i powitalnej kolacji nadszedł czas na poznanie pozostałych uczestników projektu oraz zagranicznych wolontariuszy. Naszymi opiekunami byli wolontariusze z: Meksyku, Indii, Chin, Peru, Kenii oraz Hiszpanii.
Każdy dzień zaczynał się od ćwiczeń zwanych Energizer – które dawały uczniom zastrzyk pozytywnej energii na cały dzień. Następnie młodzież pracując w grupach, przygotowywała różnorodne projekty – układanie historyjki z wylosowanym wyrazem, odgrywanie scenek, kręcenie krótkich filmików, odgadywanie zagadek - to tylko niektóre z nich. Oprócz nauki był również czas na rozrywkę: karaoke, teleturnieje, pokaz talentów i międzynarodowe tańce. Wszystkie zajęcia odbywały się oczywiście w języku angielskim.
Na zakończenie dnia wolontariusze posiłkując się prezentacjami i filmami, opowiadali uczestnikom o życiu, tradycjach i zwyczajach w swoich ojczystych krajach. Opiekunowie poza wiedzą merytoryczną i szlifowaniem języka starali się nauczyć młodzież dostrzegać inne wartości, takie jak: miłość, szacunek , tolerancja, przyjaźń itp. Każdy z nich mniej lub bardziej świadomie uświadamiał im, że życie to długa podróż, a każdą chwilę powinni wykorzystywać tak, aby niczego nie żałować.
Nasi uczniowie, podczas tego pięciodniowego pobytu spotkali wielu ciekawych ludzi, z którymi połączyła ich niesamowita więź i chociaż podczas pożegnalnego wieczoru nie obeszło się bez łez, do Katowic wróciliśmy weseli i uśmiechnięci.

W imieniu uczniów biorących udział w Euroweeku i innych projektach oraz swoim chciałabym podziękować Pani Dyrektor Dorocie Rembiasz-Gaborskiej za zgodę i pomoc w organizacji edukacyjnych wyjazdów (a tych w Naszej Szkole jest bardzo dużo), Pani Wicedyrektor Agnieszce Baczyńskiej za przygotowywanie zastępstw w taki ,,magiczny sposób”, że pomimo mojej nieobecności nie przepadała klasom żadna lekcja historii, Panu Wicedyrektorowi Dariuszowi Garncarczykowi za merytoryczną ocenę i wszelkie sugestie, Pani Kierownik Świetlicy Ewelinie Darul za nieocenioną cierpliwość i wsparcie oraz Pani Agnieszce Siatkowskiej za "ogarnięcie" wszystkich prac związanych z Samorządem Uczniowskim. Dziękujemy Nauczycielom i Wychowawcom za oferowaną pomoc i słowa zachęty oraz Rodzicom i wszystkim osobom, które nawet w najmniejszym stopniu przyczyniły się do tego, abyśmy przeżyli ten czas w niezapomniany sposób.

Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.

mgr Barbara Żmija  

 EUROWEEK 2016

EuroWeek

"O tym nie można zapomnieć"

Opiekun projektu: mgr Barbara Żmija

2016/2017

Czerwiec 2017

Z przyjemnością informujemy, że nasi uczniowie: Alicja Łatak, Michał Róg, Nikodem Świderski, Roma Boba i Zuzanna Strączek już po raz trzeci  zdobyli tytuł laureata w ogólnopolskim projekcie „O tym nie można zapomnieć”. Gimnazjalistom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów. Zobacz film.

Barbara Żmija  

Maj 2017

W dniach 4 -8 maja 2017 roku grupa ubiegłorocznych laureatów projektu "O tym nie można zapomnieć” wyjechała do Niemiec. W trakcie wyjazdu gościliśmy w polsko-niemieckiej szkole im. Roberta Junga w Berlinie, gdzie przedstawiliśmy zwiastuny naszych wywiadów z byłymi więźniarkami obozu Auschwitz-Birkenau. Ponadto zwiedziliśmy miasto ze szczególnym uwzględnieniem miejsc i budynków odgrywających istotną rolę w latach 1933-1945. Punktem kulminacyjnym pobytu była wizyta w Miejscu Przestrogi i Pamięci KL Ravensbruck, gdzie zapaliliśmy znicze pod tablicą upamiętniającą polskie więźniarki. Ponadto młodzież uczestniczyła w zorganizowanych przez IPN warsztatach oraz zwiedziła niewielkie miasteczko Furstenberg. Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.

Barbara Żmija  

Luty 2017

Wywiad z Panią Zdzisławą Włodarczyk

W lutym nasi uczniowie przeprowadzili wywiad z Panią Zdzisławą Włodarczyk - byłą więźniarką KL Auschwitz-Birkenau. Pani Zdzisława trafiła do obozu w sierpniu 1944 roku tzw. transportem warszawskim. Był to odwet Niemców za wybuch powstania warszawskiego. Obecnie jesteśmy w trakcie montowania wywiadu z Panią Zdzisławą oraz przygotowywania filmu: Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata.
Bardzo dziękujemy za pomoc, zaangażowanie i profesjonalne nagranie Panu Krzysztofowi Skrzypkowi - właścicielowi studia projektowego Ksd Krzysztof Skrzypek, a prywatnie tacie naszego małego ucznia - Wiktora Skrzypka.

 

Barbara Żmija  

Styczeń 2017

Pierwsze warsztaty

Dnia 12 stycznia 2017 roku nasi uczniowie wzięli udział w merytorycznych warsztatach zorganizowanych przez IPN w Katowicach. Warsztaty pt. Czym jest trauma? Rozumienie psychologicznych mechanizmów traumy poprowadziła Pani Izabela Kałka - psycholog, psychoterapeuta, która pracuje w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Rudzie Śląskiej. Po warsztatach uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z Marią Lorens, córką Katarzyny Matei, byłej więźniarki KL Ravensbruck, członkiem Stowarzyszenia „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück”. O projekcie i warsztatach mogli Państwo usłyszeć dnia 12 stycznia w wieczornym wydaniu "Wiadomości" (minuty 00:06:12-00.07.`15).

mgr Barbara Żmija  

 

W styczniu 2017 roku ruszyła kolejna edycja projektu O tym nie można zapomnieć — spotkania z kobietami, które przeszły przez piekło obozów koncentracyjnych i łagrów. Wzorem lat ubiegłych postanowiliśmy wziąć udział w tym niezwykłym projekcie skłaniającym do refleksji i chwili zadumy. Nasi dziadkowie i pradziadkowie byli pierwszym pokoleniem żyjącym w niepodległej, wolnej Polsce. W chwili wybuchu II wojny światowej - Ci młodzi wówczas ludzie - bez wahania chwytali za broń i walczyli z hitlerowskim oraz sowieckim okupantem. Jedna z byłych więźniarek obozu KL Auschwitz-Birkenau Pani Walentyna Nikodem powiedziała: "Myśmy byli pierwszym pokoleniem urodzonym i wychowanym w niepodległej Polsce, dlatego czuliśmy na barkach odpowiedzialność za tę Naszą Polskę”. Moi uczniowie też są wyjątkowym, bo już ostatnim pokoleniem, które ma możliwość porozmawiać z naocznymi świadkami tamtych tragicznych wydarzeń. Na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za przekazanie tej wiedzy dalszych pokoleniom, nie tylko w postaci uwieńczonych na płytach notacji. Wzorem lat ubiegłych jesteśmy „zwarci i gotowi”, by zrealizować ten projekt najlepiej jak potrafimy.

 mgr Barbara Żmija  

 

"Świat po drugiej stronie muru"

Opiekun projektu: mgr Barbara Żmija

2015/2016

Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu

W dniu 28 stycznia 2016 roku grupa uczniów zaangażowanych w projekt ,,Świat po drugiej stronie muru’’ uczestniczyła w zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej obchodach Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. W trakcie spotkania uczniowie brali udział w wideokonferencji z Zahavą Swarz (siostrą Rutki Laskier - Żydówki w okrutny sposób zamordowanej w KL Auschwitz-Birkenau, autorką Pamiętników, w których dziewczynka dzień po dniu opisała życie swojej rodziny i Żydów w okupowanym przez hitlerowców Będzinie), spotkaniu z Beatą Ruczaj (wnuczką Emilii i Piotra Czechowskich oznaczonych medalem "Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata") oraz Piotrem Jakoweńko (prezesem Fundacji Brama Cukermana). Po konferencji i spotkaniach dzieci wzięły udział w warsztatach mających na celu przygotowanie biografii przydzielonych przez Panią Anitę Palimąkę osób, które w trakcie wojny aktywnie włączyły się w pomoc Żydom. Za wzorową postawę i wiedzę zostaliśmy zaproszeni do udziału w wycieczce ,,Śladami będzińskich Żydów”, która odbędzie się wiosną 2016 roku.

Barbara Żmija

 

 

Dnia 27 listopada 2015 roku uczestnicy projektów "O tym nie można zapomnieć" oraz "Po drugiej stronie muru" brali udział w wycieczce do Krakowa. W trakcie wyjazdu uczniowie uczestniczyli w warsztatach mających na celu zapoznanie z podstawami judaizmu oraz cyklem tradycyjnego życia żydowskiego. Następnie dzieci zwiedziły zabytkową Starą Synagogę oraz nowoczesną synagogę Remu dzięki czemu mieli możliwość porównania świata żydowskiego – dawnego i obecnego. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudził cmentarz żydowski. Na Macewach(nagrobkach żydowskich) nie ma kwiatów ani nie palą się znicze. Pamięć o zmarłych symbolizują kamienie oraz karteczki zawierające słowa podzięki i prośby. Następnie zwiedziliśmy Kazimierz- obecnie jedna z dzielnic Krakowa w przeszłości odrębne miasto. Nazwa dzielnicy upamiętnia króla polskiego - Kazimierza Wielkiego. Król Kazimierz w XIV wieku jako jedyny europejski władca nie tylko zabronił prześladowania Żydów, ale również nadał im liczne przywileje. W ramach wdzięczności Żydzi wspierali budowlane inwestycje króla o którym dzisiaj mówimy, że ,,drewnianą, biedną Polskę zastał zostawił silnie murowaną”. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Plac Bohaterów Getta. W trakcie drogi na plac Pan Przewodnik zapoznał dzieci z założeniami ideologii nazistowskiej oraz sytuacją Żydów w czasie wojny. Na placu uczniowie zobaczyli miejsce gdzie znajdowało się w czasach hitlerowskiej okupacji getto. Obecnie na terenach tych pamięć o zagładzie Żydów upamiętniają drewniane krzesła , które symbolizują ludzi starych i kalekich, którzy w maju 1942 roku ze względu na niezdolności do pracy zostali deportowani do obozów zagłady. Znaczna część tych ludzi nie była w stanie o własnych siłach dojść do niemieckich ciężarówek, dlatego wytypowani przez Niemców Polacy zanosili ich tam na krzesłach. Pozostałością po getcie jest również fragment muru. Ze względu na duże zainteresowanie uczniów omawianą tematyką do Katowic wróciliśmy znacznie spóźnieni, ale pełni zapału do realizacji projektów i następnego wyjazdu.

 

Barbara Żmija

Inauguracja projektu

II edycji projektu „Świat po drugiej stronie muru”
skierowanego do klas V i VI szkół podstawowych – Katowice, 6 listopada 2015

Zobacz też: Bieżące informacje

 

Świetlica

Blog świetlicy szkolnej

SKO

Blog Szkolnej Kasy Oszczędności

Mistrzowie Kodowania

Blog "Bo każdy może być programistą"

Mapa witryny

Lista zawartości naszej strony internetowej

Cookies

Polityka bezpieczeństwa strony