sp58 logo pr 09 Herb Polski POL Katowice COA
 • Jasełka

 • Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

 • III Bieg Rodzinny

 • IV Środowiskowe Spotkania Edukacyjne

 • Wizyta gości z Erasmus+

 • Nauczyciele na scenie

 • Szkoła Podstawowa nr 58 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Katowicach

 • Patron Szkoły - Maria Dąbrowska

Zobacz Blog SKO     

Opiekunowie SKO: 
mgr Grażyna Wysocka, mgr Emilia Kaczoch, mgr Karolina Siwczyk, mgr Agnieszka Kwitek 

Regulaminy konkursów organizowanych w ramach SKO i ich wyniki są dostępne w zakładkach w lewym menu ("Z życia szkoły", "Osiągnięcia uczniów").

Informacje o naszych konkursach znajdziesz poniżej.

 

Sprawozdanie z działalności SKO za rok szkolny 2016/20177

Sprawozdanie z działalności SKO za II półrocze 2015/2016

Sprwozdanie z działalności SKO za II półrocze 2014/2015

Sprwozdanie z działalności SKO za II półrocze 2013/2014

Informacje

 Regulamin SKO

Dziś oszczędzamy w SKO jutro w PKO

O korzyściach płynących z umiejętności oszczędzania nie trzeba nikogo przekonywać. Wiemy też, że nie jest to łatwa sztuka. Uczą się jej więc w naszej szkole dzieci od najmłodszych lat. Zaoszczędzone, mniejsze bądź większe pieniądze zamiast na czipsy czy słodycze mogą wpłacić na konto SKO.
W naszej szkole patronatem Szkolnej Kasy Oszczędności jest PKO Bank Polski w Katowicach. Bank zawsze pamięta o naszych, małych podopiecznych i obdarowuje ich w nagrodę za systematyczne oszczędzanie miłymi upominkami, które na koniec roku szkolnego są wręczane najlepiej oszczędzającym.

Dziękujemy!
Opiekunowie SKO - p. Grażyna Wysocka, p. Emilia Kaczoch 

Akcje SKO

Marzec 2013

AKCJA 4. "ZBIÓRKA PŁYT CD i DVD"

Zostań Obrońcą Planety!. Zbieramy już znaczki, nakrętki, telefony, a teraz płyty! Przyłączyliśmy się do akcji zbiórki płyt CD i DVD. Masz w domu niepotrzebne płyty? Z muzą, filmikami, grami czy może z komputerowymi programami? Dołącz do Klubu Obrońców Planety i przynoś je do szkoły.
Gdy 2000 płyt uzbieramy, dla Szkoły nagrody natychmiast wygrywamy!
Karton na płyty niebawem w holu szkolnym!

Organizator: opiekun SKO, pani Grażyna Kulejewska

 

Październik 2012

AKCJA 3. "ODDAJ STARY TELEFON ŚWIĘTEMU MIKOŁAJOWI"

Trwa akcja ekologiczna pt. „Oddaj stary telefon Świętemu Mikołajowi”, której organizatorami są Fundacja Świętego Mikołaja, Fundacja „Dzieciom w Potrzebie” oraz Biosystem Elektrorecykling SA. 

 

W kampanię o ogólnopolskim zasięgu zaangażowało się aktualnie ponad 100 instytucji, szkół, firm oraz organizacji, na terenie których rozmieszczone są pojemniki do selektywnej zbiórki zużytych telefonów. Akcja łączy w sobie cele charytatywne oraz ekologiczne. Zużyte telefony są przekazywane do Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Biosystem Elektrorecykling SA, która we właściwy sposób zagospodarowuje zużyte telefony komórkowe. Część funduszy pochodzących z procesów odzysku, recyklingu oraz powtórnego wykorzystania podzespołów, zostaje przekazana na potrzeby Fundacji Świętego Mikołaja. 

FUNDACJA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA pomaga: 

 • rodzinnym domom dziecka i rodzinom zastępczym (program "Grunt to rodzina"),
 • zdolnym, ale biednym uczniom program stypendialny ("Solidarni", kampania "Dnia Papieskiego"),
 • matkom na rynku pracy (konkurs "Mama w pracy")
 • samotnym matkom (program "Uśmiechnij się, mamo!").  

Zanim oddasz telefon…

Wyjmij z niego kartę SIM. Aparat nie musi działać, może też nie mieć baterii. Pamiętaj – starych aparatów nie wolno wyrzucać do śmieci, są niebezpieczne dla środowiska.

UWAGA!
Niebawem w szkole przy portierni pojawi się pojemnik do selektywnej zbiórki zużytych telefonów. Tam będziemy je gromadzić.  

Organizator na terenie ZSI: opiekun SKO Grażyna Kulejewska i Samorząd Uczniowski

 

Październik 2012

AKCJA 2. "NAKRĘĆ SIĘ I POMAGAJ Z UŚMIECHEM"

Do śmietników w całej Polsce trafiają codziennie setki tysięcy zużytych opakowań. Plastikowe butelki, a przede wszystkim zakrętki mogą zamienić się w całkiem realne pieniądze. Wystarczy je zbierać, a później sprzedać do recyklingu. Ot, i cały sekret tajemnego bractwa zbieraczy plastikowych zakrętek. 

Na pomysł zbierania i sprzedawania plastikowych zakrętek jako pierwsi wpadli wolontariusze fundacji wspierających niepełnosprawnych. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczają na zakup wózków inwalidzkich, łóżek rehabilitacyjnych i turnusów zdrowotnych. 

Nakrętki zbieramy cały rok.

Nakrętki oddamy do: Fundacji Pomocy Dzieciom "Pomagamy z Uśmiechem" w Katowicach, przy ulicy Modelarskiej 12, pokój 106. 

Informacje na temat aktualnej zbiórki podane są na stronie głównej Fundacji, a także na gazetce w holu szkolnym.

Organizator na terenie ZSI: pani Grabizna-Kusz, opiekun SKO Grażyna Kulejewska i Samorząd Uczniowski

 

Wrzesień 2012

AKCJA 1. "ZNACZKI NA MISJE"

Zbieramy używane znaczki! Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że znaczki mogą pomóc misjonarzom!

Wytnij znaczki z kartek lub kopert, oddaj opiekunowi SKO Pani Grażynie Kulejewskiej, która posegreguje je i wyśle do Redakcji „Posłańca Ducha Świętego”. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczymy na misje. Czasem ważniejszy jest stempel niż sam znaczek, dlatego ważne jest, by te małe obrazki z ząbkami wycinać z dużym marginesem. Znaczki uszkodzone nie mają wartości.

 Organizator: opiekun SKO Grażyna Kulejewska

 

Poradnik dla rodziców

Marzec 2018

KIESZONKOWE 

kieszonkowe

KIESZONKOWE – FAKTY I MITY

Dawanie dziecku pieniędzy na własne wydatki nie tylko uprzyjemnia mu lata szkolnej beztroski. Przede wszystkim spełnia funkcję wychowawczą, pozwalając na naukę gospodarowania swoimi pieniędzmi, a w przyszłości pomoże w podejmowaniu ważnych decyzji finansowych

NAJWAŻNIEJSZE KORZYŚCI

Rolą kieszonkowego jest nie tylko uprzyjemnienie dzieciństwa. Ważne jest również przeświadczenie, że drobne pieniądze dawane dzieciom spełniają funkcję wychowawczą, socjalizacyjną. Dzięki edukacji finansowej ograniczacie ryzyko, że wasza pociecha popełni w przyszłości olbrzymie błędy (np. wyda bez opamiętania całą wypłatę lub zadłuży się po uszy)

ZACHĘCANIE

Spróbujcie zachęcić swoje dziecko do panowania nad swoim miesięcznym budżetem. Na kartce papieru wystarczy narysować trzy rubryki:

 • przychody (np. kieszonkowe, prezent urodzinowy)
 • wydatki (np. bilet do kina, zakup słodyczy)
 • oszczędności (różnica między przychodami a rozchodami)

Starsze dziecko może zrobić swój budżet w arkuszu kalkulacyjnym (np. w programie Excel), a komputer wszystko obliczy za nas.

DZIECI CHCĄ OSZCZĘDZAĆ

W naszym kraju zdecydowana większość (90%) uczniów szkół podstawowych dostaje pieniądze na swoje wydatki. Najważniejsze w dziecięcym budżecie jest kieszonkowe, które najmłodsze pokolenie wydaje na ogół na bieżące potrzeby. Bardzo ważne są również prezenty otrzymywane w formie pieniężnej, dzięki którym dzieciom łatwiej udaje się zgromadzić większą kwotę.

 

Wrzesień 2017

ROLA NAWYKÓW

nawyki finansowe

Kiedyś oszczędności przechowywano w glinianych naczyniach. Dziś większą gotówką zarządzamy zwykle przy pomocy banku i dzięki dostępowi do Internetu. Ucząc oszczędzania  niezwykle przydatna będzie jednak skarbonka. Zachęcić można już kilkuletnie dziecko, ale trzeba uczestniczyć na początku w rytuale oszczędzania.

Oto kilka wskazówek dla rodziców na  motywację do oszczędzania:

 • na początku miesiąca sprawdzajcie stan zapełnienia skarbonki
 • regularnie zapisujcie uzbierane sumy (np. co 2 tygodnie)
 • dokładajcie do uzbieranej kwoty np. 1/10 uzbieranej kwoty
 • powiedzcie dziecku, że tak jak wy korzystacie z usług banku, tak świnka skarbonka może pełnić rolę lokaty, do której co miesiąc dołożycie „odsetki”.

W oszczędzaniu bardzo ważna jest systematyczność. Wytłumaczcie swojemu dziecku, że każdego miesiąca część swojej pensji odkładacie na określone cele (np. wakacje). Wykształcenie  u dziecka nawyku oszczędzania części każdego przychodu z pewnością pomoże w dorosłym życiu.

Wiele pieniędzy rozpływa się przez złe nawyki obecne w naszych domach: marnowanie żywności, mycie zębów przy niezakręconym kranie, włączanie światła w pomieszczeniach
w których się nie przebywa.

Troskę o domowy budżet warto połączyć nie tylko  ze zmniejszeniem rachunków za zużycie mediów, ale również z nauką ekologii. Możecie ustalić, że jeśli następny rachunek za prąd będzie mniejszy od obecnego, to zaoszczędzone pieniądze trafią do skarbonki waszego dziecka-z pewnością zmotywuje to je do gaszenia światła w swoim pokoju.

Opiekun SKO

Grażyna Wysocka

 
 

Na poniższej stronie internetowej można pobrać Poradnik ekonomiczny dla dzieci, którego misją jest uczyć przez zabawę. W ostatnim numerze przewodnikami najmłodszych po zawiłym świecie finansów są bankowi bohaterowie: Jan Ekspert i jego dzieci – Kasia i Kuba oraz Detektyw Oszczędek.

http://www.pkobp.pl/dzieci-uczniowie-i-studenci/szkolne-kasy-oszczednosci/edukacja/brawo-bank/

 W numerze: Wytrwałym być – Tomasz Kammel opowiada o dzieciństwie; Nowe plany oszczędzania – Czyli wrześniowe postanowienia; Bezpieczeństwo w sieci – Rady Pancernika Hatetepesa; Od września nowe plany: znów oszczędzamy! – Gry i zabawy; Krótka lekcja recyklingu – Segregujemy śmieci; Rusz głową, żyj mądrze i zdrowo – Rebusy i inne łamigłówki Oszczędzamy i wygrywamy – Rozwiązanie konkursu; Konkurs: Akcja segregacja.

Opiekunowie SKO: Grażyna Kulejewska, Karolina Labus

 
Rozdział 1: Rola Wzorców

Jak rozpocząć edukację finansową?

Rodzice jako pierwsi wprowadzają swoje pociechy w świat finansów. Badania naukowe pokazują, że częściej oszczędzają dzieci, którym rodzice pomagają w edukacji finansowej. Dobre wzorce wychowawcze z pewnością znajdziecie w najbliższej rodzinie - to mocno przemówi do wyobraźni małego dziecka. Może po wojnie wasz dziadek był bez grosza przy duszy, ale dzięki pracowitości i oszczędzaniu części zarobionych pieniędzy wybudował duży dom, do którego jeździcie na wakacje? Może wasze mamy dzięki pierwszej wakacyjnej pracy, którą podjęły po maturze lub tuż po studiach, zaoszczędziły na wyjazd w góry, i co najważniejsze, wtedy poznały waszych ojców? Poszukajcie podobnych historii w swojej rodzinie.
Zanim zaczniecie namawiać dziecko do bycia oszczędnym, popracujcie nad swoją wiarygodnością, czyli sami zacznijcie oszczędzać. Wtajemniczcie dziecko, w jaki sposób oszczędzacie, np. że na konto oszczędnościowe (tj. wyżej oprocentowane od zwykłego rachunku bankowego) trafia część waszego wynagrodzenia lub na lokatach odkładacie znaczną część premii, którą dostajecie co kwartał, żeby przeznaczyć te środki na wyjazd wakacyjny. Niech również wie, że stworzyliście poduszkę bezpieczeństwa i że regularnie, co miesiąc, odkładacie nawet niewielką kwotę pieniędzy, byście za rok mogli kupić lepszy samochód albo kiedyś szybciej spłacić kredyt hipoteczny.
W tym miejscu warto dodać że chociaż możliwości finansowe są różne, to wszyscy powinniśmy regularnie oszczędzać. Najbardziej powinni tę radę wziąć sobie do serca ci, którzy zarabiają niewiele, bo w razie utraty pracy czy długiej choroby szybciej odczują problemy finansowe.

Informacje dla rodziców

SZANOWNY RODZICU

   Z ogromną radością informujemy, że szkoła Twojego Dziecka bierze udział w nowym, rewolucyjnym programie Szkolnych Kas Oszczędności organizowanym przez PKO Bank Polski S.A.
SKO to największy i najstarszy w Polsce program edukacji finansowej kierowany do najmłodszych uczniów. W polskich szkołach jesteśmy obecni już od ponad 75 lat. Obecnie oszczędza z nami 150 tysięcy uczniów w ponad 1900 placówkach w całym kraju. Nowe SKO to jedyne tego typu rozwiązanie nie tylko w Polsce, ale również w Europie!

 Zobacz film promocyjny 

SKO działa także w naszej szkole. Wspólnie z wychowawcami wyrabiamy u dzieci od klasy pierwszej nawyk systematycznego oszczędzania oraz właściwego gospodarowania posiadanymi środkami finansowymi. Uczymy wytrwałości w gromadzeniu wkładów oraz celowego ich wydatkowania. W tym roku szkolnym uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w konkursach i w akcjach związanych z zarobkowaniem i wspomaganiem innych.

Opiekunem SKO w ZSI nr 1 jest pani mgr Grażyna Kulejewska.

 

Blog SKO

Od 9 listopada 2012 r. ruszył wreszcie nasz szkolny blog! Od września 2012 roku rozpoczęliśmy oszczędzanie na internetowych kontach bankowych. Z dnia na dzień kont przybywa i mamy już sporo oszczędności. Będziemy zamieszczać tu informacje o działalności SKO w naszej szkole oraz ważniejsze wydarzenia z życia szkoły. Mamy nadzieję, że będziecie zaglądać na nasz blog i wspierać poprzez częste oddawanie głosów.

Wejdź na stronę szkolnego bloga i głosuj! Czekamy na komentarze i ważne dla nas głosy.

 

HISTORIA SKO

Pierwsza idea oszczędzania poruszana była już przez Komisję Edukacji Narodowej, która w 1773r. zalecała „ćwiczyć dzieci w oszczędzaniu". W 1925r. Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydał okólnik głoszący: "młodzieży szkolnej należy wpajać umiejętność i zasady oszczędzania pieniędzy". W 1927 r. rozpoczęły działalność Szkolne Kasy Oszczędności, które w 1935r. zostały objęte zarządem Pocztowej Kasy Oszczędności. Patronat nad Szkolnymi Kasami Oszczędności twa do dziś i jest statutowym obowiązkiem banku PKO BP S.A. Członkami SKO mogą być uczniowie ze szkół lub drużyn harcerskich działających przy szkole. Ich interesy wobec banku reprezentuje nauczyciel - opiekun SKO, na jego nazwisko wystawiana jest obiegowa książeczka oszczędnościowa, na którą wpłacane są oszczędności uczniów - członków SKO. Indywidualne wpłaty rejestrowane są w książeczce, której właścicielem jest uczeń. Aktualnie w Polsce działa około 3,5 tys. Szkolnych Kas Oszczędności, które zrzeszają ponad 350 000 członków. Aktualnie działa w Polsce ok. 2500 Szkolnych Kas Oszczędności, w tym ok. 2300 w szkołach podstawowych, ok. 185 w gimnazjach i ok. 15 w szkołach średnich. Zrzeszają one ponad 250 tys. Członków. Głównym celem prowadzenia Szkolnych Kas Oszczędności jest edukacja ekonomiczna. Taką rolę ma spełniać organizowany dla szkół od ponad 40 lat konkurs „Dziś oszczędzam w SKO – jutro w PKO”. Bierze w nim udział ponad tysiąc SKO z całej Polski. Wiele szkół, bazując na dotychczasowych doświadczeniach doskonali formy oszczędzania i od lat utrzymuje się na czołowych miejscach list nagrodzonych zespołów.

Informacje dla uczniów

SKO - Słuchaj, Kalkuluj, Oszczędzaj

 Zobacz film nt. SKO

 

SZKOLNA KASA OSZCZĘDNOŚCI
WITA WSZYSTKICH UCZNIÓW!

SZCZEGÓLNIE WITAMY PIERWSZOKLASISTÓW,
życząc im dużo miłych chwil w naszej szkole.

 ZACHĘCAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW DO OSZCZĘDZANIA
W NASZEJ SZKOLNEJ KASIE OSZCZĘDNOŚCIOWEJ!!!

Opiekun SKO: Grażyna Kulejewska

 

 • bezpieczny, atrakcyjny graficznie, zrozumiały dla dzieci serwis bankowości internetowej;
 • dedykowana oferta produktowa dla szkół, rad rodziców oraz praktyczna nauka obsługi konta bankowego dla uczniów poniżej 13 roku życia.

 

SKO jest aktywnie rozwijającym się programem o ogromnym potencjale edukacyjnym. Co roku, jego uczestnicy mają okazję zaprezentować swoje osiągnięcia i zmierzyć się w konkursach organizowanych przez PKO Bank Polski, których celem jest wyróżnienie szkół i nauczycieli, którzy aktywnie popularyzują idee związane z oszczędzaniem.

W ramach SKO funkcjonują serwisy internetowe skierowane do dzieci i nauczycieli:

 • serwis bankowości internetowej sko.pkobp.pl - pierwszy w Polsce serwis bankowości internetowej dla dzieci poniżej 13 roku życia;
 • szkolneblogi.pl - platforma blogowa skupiająca szkoły uczestniczące w projekcie SKO.

  

SzkolneBlogi.pl oferują każdej ze szkół możliwość stworzenia autorskiego bloga opisującego życie uczniów oraz ich indywidualne postępy w programie SKO. Co miesiąc szkoły rywalizują o tytuł „Bloga Miesiąca”, w konkursie, w którym cenne nagrody funduje PKO Bank Polski. Udział w projekcie daje niepowtarzalną szansę promocji swoich działań i osiągnięć edukacyjnych.

 

Nasz blog SKO

Od 9 listopada 2012 r. ruszył wreszcie nasz szkolny blog! Od września 2012 roku rozpoczęliśmy oszczędzanie na internetowych kontach bankowych. Z dnia na dzień kont przybywa i mamy już sporo oszczędności. Będziemy zamieszczać tu informacje o działalności SKO w naszej szkole oraz ważniejsze wydarzenia z życia szkoły. Mamy nadzieję, że będziecie zaglądać na nasz blog i wspierać poprzez częste oddawanie głosów.

Wejdź na stronę szkolnego bloga i głosuj! Czekamy na komentarze i ważne dla nas głosy.

Zobacz też:

 

Oto wyniki z marca 2018 r. Gratulujemy!

  

Jeśli masz w domu skarbonkę (małą, dużą, śmieszną, kolorową), którą zechcesz się pochwalić, przynieś ją do szkoły, do swojej klasy. Wszystkie zebrane skarbonki wystawimy na holu szkolnym, a najładniejszą uhonorujemy tytułem:

SUPERSKARBONKI  SKO:)

skarbonka

Na skarbonki czekamy do dnia 11 października 2017 r.

Nie zapomnijcie jej podpisać smile

Organizator: Opiekunowie SKO  

Przeczytaj - przystąp - oszczędzaj

 

Przeczytaj - przystąp - głosuj

WYGRAJMY RAZEM

Szkolne Blogi  to szansa na zdobycie cennych nagród DLA NASZEJ SZKOŁY. Jak to osiągnąć? Zbierać głosy, klikając „Oceń blog”!

ocen blog

Kto wygrywa?
Podczas zabawy blogi ścigają się ze sobą w dwóch rankingach: "na najpopularniejszy" i "najbardziej lubiany" blog.

WEJDŹ NA STRONĘ NASZEGO BLOGU i ZAGŁOSUJ!

NIE TYLKO OSZCZĘDZANIE JEST NASZYM PRIORYTETEM!

 1. SKORozbudzamy też pomysłowość i przedsiębiorczość (akcje charytatywne, prowadzenie bloga szkoły, konkursy szkolne i międzyszkolne..).
 2. Popularyzujemy wiedzę ekonomiczną.
 3. Inicjujemy i podejmujemy działania przynoszące korzyści materialne.
 4. Bierzemy udział w konkursach organizowanych przez Bank PKO.

Do SKO można przystąpić  w dwojaki sposób:

 1. Założenie książeczki i wpłaty u wychowawcy
 2. Założenie indywidualnego konta internetowego

Wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej szkoły w zakładce Szkolna Kasa Oszczędności. SKO prowadzi także bloga, który informuje w sposób szczegółowy o swoich działaniach i nie tylko. Prosimy o głosowanie, klikając w zakładce SKO na BLOG.

Opiekun SKO: Grażyna  Wysocka  

Świetlica

Blog świetlicy szkolnej

SKO

Blog Szkolnej Kasy Oszczędności

Mistrzowie Kodowania

Blog "Bo każdy może być programistą"

Mapa witryny

Lista zawartości naszej strony internetowej

Cookies

Polityka bezpieczeństwa strony